Naujoji ekonomikos revoliucija ir geriausia profesija ateičiai

Panašu, kad kapitalizmo mirtis ne už kalnų. Ir nusibaigs jis visai ne dėl įgimto nestabilumo, proletariato revoliucijos ar pasaulinės finansų krizės. Priežastis yra… spausdintuvas.

Ne tas, kurį jūs regite ofise ar namuose, tačiau tolimas pastarojo giminaitis, vadinamasis 3D spausdintuvas. Jo pagalba bus galima atsispausdinti jums patinkančius daiktus – pradedant sraigteliu ir baigiant automobiliu. Veikiančius, tinkamus naudojimui ir pritaikytus jums asmeniškai. Kad būtų aiškiau, apie ką kalba, žiūrime filmuką (taip, čia viskas tikra!): 

Jeigu vis dar netikite savo akimis, skaitome The Economist straipsnį ir dar labiau stebimės, kol galva susisuka nuo atsiveriančių galimybių.

Aprimus, verta susimąstyti apie galimas pasekmes – pasaulio ekonomikai, Kinijai, bei profesijų paklausai ateityje.

Pasekmė pirmoji. Kapitalizmo mirtis.

Akivaizdu, kad naujoji technologija iš esmės sumažina masinės gamybos ir, tuo pačiu, - didžiųjų kapitalo investicijų, poreikį. Kaip žinia, kapitalizmas yra kapitalo valdžia, todėl 3D spausdintuvų paplitimas reiškia kapitalo valdžios pabaigą ir kapitalizmo mirtį. Be abejo, masinė gamyba išliks – bent jau tokiose srityse kaip maisto produktų ar žaliavų gamyba, tačiau dauguma pramonės gaminių 3D printerio pagalba galės būti suasmeninti greitai, paprastai ir patogiai (o ilgainiai – ir pigiai). Tegyvuoja spausdinimo revoliucija!

Pasekmė antroji. Kinijos ekonomikos modelio žlugimas.

Kinijos ekonomika pagrįsta masine gamyba ir prekių eksportu, kuris, pradėjus taikyti naująjį prekių gamybos (spausdinimo?) modelį, taps atgyvena, kartu su milijonais gamyklų, staklių ir kitų bereikšmių dalykų. Tuo pačiu taps nereikalingi šimtai milijonų kiniečių, indų bei vietnamiečių, šiuo metų štampuojančių prekes Vakarų vartotojams. Kuo jie užsiims? Neįsivaizduoju, bet tikiuosi, kad kažkokį užsiėmimą susiras, nes tie trilijonai dolerių užsienio valiutos rezervų bus pravalgyti per keletą metų.

PASEKMĖ trečioji. DIZAINERIS kaip ateities profesija

Žiūrint filmuką, akivaizdu, kad geriausiai apmokama ateities profesija bus dizaineris. Dirbant su minėtu įrenginiu svarbiausias gebėjimas yra talentas kurti norimų daiktų maketus. 3D spausdinimas taipogi įgalina greitai ir paprastai realizuoti naujų ir neįprastų sprendimų vizijas. Todėl visi tie, kurie šiandien dirba gamyboje, turėtų užsirašyti į neakivaizdžius dizaino kursus (Lietuvos grafinio dizaino asociacijos puslapis – http://www.lgda.lt/). Nors patartina ir likusiems - nes nežinia, kada bus išmokta spausdinti, pavyzdžiui, pomidorus ar jautienos kepsnį. Tie, kurie neturi dizainerio talento ar sukaupto kapitalo (kuris, kaip išsiaiškinom, ilgainiui taps bevertis), turėtų rimtai susimąstyti apie savo ateitį.

PASTABOS PARAŠTĖSE

Vis dar galva sukasi…

4 atsakymai Naujoji ekonomikos revoliucija ir geriausia profesija ateičiai

 1. man toks daikciukas praverstu servise, nes ziauriai uzknisa kai reikia kokio luzusio vamzduko ieskoti srotuose. Ir isvis superinis daiktas butu pvz detalems spausdinti. Tik veikiausiai elektroniniu daliu nemokes spausdinti, taigi cia raktas kinieciams.

 2. now thats magic

 3. Dėl prognozių būtų galima pasiginčyti:

  Kapitalizmo žlugimas? Kodėl? Tai tiesiog dar vienas įrankis, naujos gamybos staklės. Galbūt (galbūt!) našesnės ir galinčios gaminti mažesniais kaštais, bet tik tiek. Masto ekonomija niekur nedings, investicijų būtinybė (tiek naujų gaminių projektavimui, tiek pačių 3D spausdintuvų ir žaliavų įsigijimui) išliks. Ir toliau pirksime didžiųjų gamintojų pagamintą pramonės produkciją, tik tiek, kad dabar ji bus gaminama ne tradicinėmis staklėmis, o 3D spausdintuvais (ir, tikėtina, toli gražu ne visada, manau, kad pakankamai daug dirbinių bus pigiau gaminti tradiciniu būdu).

  Dėl prekių (nebe)štampavimo Vietname – ne faktas, kad apsimokės pakeisti už kelis dolerius triūsiantį darbininką tokiu spausdintuvu. Nauja ir progresyvi technologija ne visada išstumia rankų darbą, jei tas darbas pakankamai pigus.

  „Dizainerio“ profesijos perspektyvos gal ir neblogos, bet… nemanau, kad tokia bus. Kaip ir dabar, bus aviacijos inžinieriai, medicininių implantų kūrėjai, tušinukų dizaineriai ir t. t., skirtingų gaminių projektavimas reikalauja labai skirtingų žinių ir įgūdžių. Labai gali būti, kad net ir sukurto gaminio brėžinius jie išsaugos, pvz., „AutoCAD“ formatu, kaip ir dabar, tik tiek, kad brėžinys bus siunčiamas ne į siauros specializacijos stakles, o į universalų 3D spausdintuvą.

  Manau, kad toks įrenginys pirmiausia smarkiai pakeis vienetinių produktų gamybą, o va dėl jo įtakos masinei produkcijai – pažiūrėsime.

 4. Pritariu ghoul.

  Nemanau, kad del sio spausdintu geltu zlugti kapitalizmas ar masine gamyba. jau dabar galima labai daug ka pasigaminti paciam, tik, kad kastai dazniausiai gaunami daug didesni, nei masines gamybos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>