Nusikaltimas ir bausmė

Šiandien parašysiu apie gerėjančią situaciją Lietuvoje.

Žinoma, tai neatitinka vyraujančios meme, kad Lietuva nenumaldomai ritasi į bedugnę, joje daugėja nusikaltimų, ir apskritai blogai gyventi dabar, o ateity bus dar blogiau.

Pabandžius paklausinėti, iš kur atsiranda tokie teiginiai, kolegos gūžteli pečiais – negi neskaitei šio ryto spaudos? Nematei vakarykštės nusikaltimų suvestinės per TV? Čiumpame laikraštį. Panagrinėjus, tampa aišku – reikia kuo greičiau iš čia sprukti, reikalai nenumaldomai blogėja. Nusikaltimų skaičiaus sprogimas. Vien nužudymai, vagystės, apiplėšimai ir kiti baisumai. TV patvirtina – apokalipsės raiteliai jau čia.

Sustokim akimirkai, atsisėskim ant supakuotų lagaminų ir pasinaudokim paskutinį kartą internetu. Atidarykime Statistikos departamento svetainę, skiltį Nusikalstamumas ir baudžiamoji teisena.

Nusikaltimų skaičiaus sprogimas vaizdžiai atrodo taip:

Kitaip tariant, jokio sprogimo, trendas žemyn.

Viskas iškart tampa aišku – nusikaltimų mažiau, nes Lietuvoje mažiau gyventojų. Koreguojame duomenis pagal gyventojų skaičių, vaizdelis tas pats (grafike nusikaltimų skaičius 100 tūkst. gyventojų):


Galima šias „anomalijas“ pateisinti falsifikuojama Lietuvos statistika. Nesunku sugalvoti aibę priežasčių, kam naudinga tokia gera situacija. O galima prisiminti šimtmečio senumo istoriją Amerikoje. To meto Niujorko žurnalistai Lincoln Steffens bei Jacob A. Riis, tiek įsitraukė į „tiriamąją veiklą“, kad sukūrė iliuziją apie nesamą nusikalstamumo bangą. Staipsnių kiekis spaudoje pasiekė toki mastą, kad visuomenė pareikalavo imtis veiksmų žabojant siautėjančius nusikaltėlius. Prezidentas Theodore Roosevelt veikė greitai ir ryžtingai. Su nusikaltstamumo proveržiu jis susitvarkė pačiu paprasčiausiu būdu – paragindamas minėtuosius Steffens ir Riis mažiau rašyti negatyviomis temomis. Mat visa šis reikalo priežastis buvo konkurencija tarp žurnalistų, kas pateiks daugiau ir baisesnės statistikos apie užpuolimus, apiplėšimus ir nužudymus. Jokio realaus nusikaltimų padidėjimo nebuvo. Primena lietuvišką situaciją?

Nenagrinėsiu priežasčių, kurios lemia nusikaltimų skaičiaus mažėjimą sunkmečiu Lietuvoje – tegul kalba specialistai. Tačiau trumpo pastebėjimo negaliu nepateikti. Jeigu apiplėšimai ir vagystės yra ekonominė veikla (o būtent tokia ji ir yra), ja besiverčiantys asmenys ieško palankesnių rinkų savo gebėjimams realizuoti: Skandinavijoje, Vokietijoje, D.Britanijoje. Kitaip tariant, galima kelti hipotezę, kad nusikaltimų skaičiaus mažėjimas yra emigracijos rezultatas. Nuostabus dalykas ta laisvoji rinka!

O kaip gi dėl bausmės, minimos antraštėje? Bausmė už tikėjimą neteisinga statistika yra baimė gyventi. Jeigu tas tikėjimas yra paskatintas perdėto spaudos dėmesio šiai sričiai, paprasčiausias būdas jo atsikratyti yra neskaityti lietuviškų dienraščių ir nežiūrėti lietuviškų TV laidų. Turėtumėt išgyti per mėnesiuką. Gali būti laikinos pagirios – skaudės galvą, pykins, norėsis eilinės „dozės“. Pabandykite atsilaikyti. Tikrai verta.

Sėkmės kovoje!

Pastabos paraštėse

Vėlgi – nieko nauja aš čia nesugalvojau, meme apie spaudos ir TV ignoravimą yra ne manoji. Apie tą rašo daugelis, tame tarpe ir James Altucher – nustoti skaityti laikraščius ir žiūrėti TV yra pirmasis būdas sumažinti jus apėmusį nerimą ir baimę. Šie dalykai paplitę visame margame pasaulyje.

Minėta amerikietiška istorija ir kiti statistikos nuotykiai aprašomi plonoje, tačiau šaunioje knygutėje How to lie with statistics. Tik 6 doleriai!

Vienas atsakymas į Nusikaltimas ir bausmė

  1. Pamishelis

    kodel emigravau as: a)valstybes turtas isprivatizuotas b)valstybes skolos auga progresiskai c)biurokratu aparatas irgi d)EU tuoj paprasys grazinti saibas e)EU lesos neisisavintos f)Lietuvoi nera istekliu ir t.t.
    nusikaltimai ir nelaimes tai tik (kaip sakei) besivazymas tarp dibilu zurnalistu. Teliko ir spaudos pries isvaziuodamas neskaiciau ir neziurejau pora metu – deja nepadejo. Gal kitur laimes ir nera daugiau bet likes tikejimas ir pagarba ko Lietuvoje nebera ( tebunie tai (g))

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>