Noriu mokėti daugiau mokesčių!

Benjamin Franklin (o gal Daniel Defoe, o gal ir kas kitas) yra pasakęs, kad pasaulyje yra tik du neišvengiami dalykai: mirtis ir mokesčiai. Abu yra labai nemėgstami, ir abiejų stengiamasi vengti visais būdais.

Tad gali pasirodyti keista, kuomet antrasis pagal turtingumą amerikietis Warren Buffet staiga ima ir viešai pradeda polemizuoti apie per menką turtingųjų apmokestinimą. Straipsnyje New York Times milijardierius ragina padidinti mokesčių tarifą turtingiesiems, uždirbantiems virš 1 milijonų dolerių per metus. Anot jo, 2009 metais JAV tokių buvo 236 883.

Žinant Warren Buffet dviveidiškumą, gali pasirodyti keista, į kokią dūdą jis čia pučia. Straipsnyje pateikiamas toks paaiškinimas:

Twelve members of Congress will soon take on the crucial job of rearranging our country’s finances. They’ve been instructed to devise a plan that reduces the 10-year deficit by at least $1.5 trillion. It’s vital, however, that they achieve far more than that. Americans are rapidly losing faith in the ability of Congress to deal with our country’s fiscal problems. Only action that is immediate, real and very substantial will prevent that doubt from morphing into hopelessness. That feeling can create its own reality.

Kitaip tariant, tikėjimo valdžios institucijomis išsaugojimas – rūpestis šalies ateitimi. Prie minėto raginimo prisideda ir George Soros. Gražu ir kilnu.

Kadangi neteko bendrauti su šiais vyrukais, negaliu pasakyti kiek jie nuoširdūs. Tačiau reikalas matyt turi sąsają su tuo, ką Karl Marx vadino klasikine revoliucine situacija, kuomet apačios nenori, o viršūnės negali gyventi po senovei.

Turiu omeny mokesčių tarifus, nelygybę ir būsimąsias taupymo programas.

  • Mokesčių tarifai JAV iš tiesų yra rekordiškai žemame lygyje:

  • Iš dalies jie yra nuo 1979 reikšmingai išaugusios nelygybės priežastis (plačiau apie tai kitą kartą) – grafike žemiau nurodoma kiek išaugo realiosios – koreguotos pagal infliaciją – pajamos pagal atskiras pajamų grupes. Turtingiausioji visuomenės grupė, kurią mini Buffet, daugmaž atitinka Top 1%:

  • Artėja laikas, kuomet vyriausybės pradės mažinti deficitus, o tam yra tik du būdai: didinti pajamas arba mažinti išlaidas. Jeigu pajamų kategorija nepadidės, teks karpyti išmokas ir kitas socialiai jautrias išlaidų kategorijas.

Tad panašu, kad milijardieriai sunerimę pagrįstai – galbūt dėl bendros šalies gerovės, o galbūt dėl galimų socialinių sukrėtimų (revoliucijų?) ir savo turtų saugumo jų metu. Kažką panašaus tikriausiai ir turi omeny George Soros, minėdamas “ilgalaikę perspektyvą”. Tad čia gali būti ėjimas žirgu – geriau parodyti iniciatyvą pačiam negu grumtis su padariniais.

Kad čia ne vien tik turčių paranoja, patvirtintų ir šis tyrimas. Anot autorių, egzistuoja aiškus ryšys tarp išlaidų karpymo ir socialinių neramumų. Ir panašu, kad geriau kad tas karpymas būtų vienkartinis, o ne kasmetinis – mat nuolatinis taupymas skatina depresiją ir desperaciją.

Kaip sako rusai, geriau siaubinga pabaiga negu begalinis siaubas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>