Septyni klausimai, atsakymų į kuriuos geriau nežinoti žaidžiant Protų mūšius

Tyto alba išleido knygą pavadinimu Protų kovos su Robertu Petrausku, kurią pastarasis, matyt, parašė momentais, kuomet per krepšinio varžybų transliacijas rodomos reklamos pertraukėlės.

Atsivertus nemokamą peržiūrą, plūsteli klausimų lavina:

 • Kuriais metais Nilas Armstrongas tapo pirmuoju žmogumi, įkėlusi koją į mėnulį?
 • Kokios dvi planetos sukasi apie savo ašį priešinga kryptimi negu kitos?
 • Kaip nusižudė rašytoja Virdžinija Vulf?
 • Kokio vandenyno vanduo sūriausias?
 • Kuri valstybė pirmoji pasaulyje įkūrė koncentracijos stovyklas?

Ir taip toliau.

Beje, klausimas apie dvi planetas akivaizdžiai blogai suformuluotas. Pasižiūrėjus NASA puslapyje, šiuo metu (rytoj bus daugiau) yra žinomos 564 planetos, iš kurių greičiausiai tikrai daugiau negu dvi sukasi kitaip „negu priklauso“. Na, bet nesikabinėkim, visiems aišku apie ką čia kalba. Jeigu vis tiek ne, keliaujame į atsakymų dalį ir sužinome, kad šios planetos yra Venera ir Uranas. Taipogi sužinome, kad Neilas apsilankė Mėnulyje 1969 metais, Virdžinija mėgo vaikščioti pilnomis kišenėmis akmenų ir tai komplikavo reikalą promenado upėje metu (scena vaizduojama 2002 metų filme „The hours“), Atlanto vanduo geriausiai tinka silkėms mirkyti, o Jungtinė Karalystė izoliavo nepageidautinus asmenis lageryje 1900 metais… STOP! KAS GI ČIA DABAR?

Švilpiame pražangą Robertui.

Suprasčiau, kad tai būtų koks nors biologijos, fizikos ar geografijos faktas, tačiau istorija? Gimtoji Roberto Petrausko akademinė sritis?

Tiksliname faktus (galime pasinaudoti wiki): pirmosios koncentracijos stovyklos „pagal veiklos principą“ buvo įkurtos Lenkijoje 18 amžiuje ir vėliau demokratinėje Amerikoje – indėnams – 19 amžiuje. Idėjai matyt galime priskirti ir priverstines atostogas, praktikuotas Jungtinės Karalystės savo nepaklusniems gyventojams Australijoje ir Tasmanijoje (spygliuotos vielos nebuvo, bet smurto ir bado – apsčiai). Kitaip tariant, pradžią remiantis veiklos principais vargu ar įmanoma tiksliau nustatyti. Remiantis idėjos pavadinimu (o tai jau konkrečiau), ši abejotina garbė priklauso ispanams, kurie reconcentration (taikytą neįtikusių civilių asmenų koncentravimui vienoje vietoje) panaudojo karo Kuboje metu. Tiesa, wiki teigia, kad tai nutiko per Dešimtiems metų karą (1868-1878), o šaltinis, kuriame pirmą kartą apie tai perskaičiau – 1895 metais. Kad ir kaip ten būtų su tais metais, britai pasiskolino ispanišką terminą ir veiklos modelį pritaikė būrų kare, apie ką ir rašo Petrauskas.

Iškart prispažinsiu – nesu aš toks apsiskaitęs eruditas, kad aiškinčiau, kad koncentracijos stovyklų istorija puikiai žinoma iš originalių šaltinių A, B ar C. Visa tai perskaičiau knygoje pavadinimu „The book of general ignorance“, kurią įsigyti gali kiekvienas norintis.

Man pačiam vadinamajame protų mūšyje teko dalyvauti vieną kartą. Patirtis įdomi, nors keli atsakymai buvo visai ne tokie, kokie turėjo būti, – ne todėl, kad neatitiko mano žinių turinio, tačiau todėl, kad buvo neteisingi. Teko girdėti, kad protų mūšiai tapo tokie populiarūs, kad tapo modernia meme Lietuvoje, ir tai džiugina, nes dalyvaujančių erudicijai ir pasaulio pažinimui tai gerokai vertesnis dalykas negu trys šilto alaus bokalai vietinėje knaipėje. Deja, kaip ir minėto klausimo apie koncentracijos stovyklas atveju, norint laimėti, tikrųjų atsakymų kai kada geriau nežinoti, o pasikliauti standartinėmis žiniomis.

Kodėl? Štai septyni netikėti atsakymai, kuriuos pabandžius pademonstruoti protų mūšyje vietoj standartinių, labai tikėtina, kad susimausite (jeigu tarsime, kad anksčiau minėta knyga neklysta, kas irgi nėra garantuota):

Koks buvo Mozart‘o antrasis vardas?

Standartinis atsakymas: Amadeus.

Teisingas atsakymas: Wolfgang. Pilnas žymiojo kompozitoriaus vardas buvo Johann Chrysostomus Wolfgang Theophilus Mozart. Taupumo dėlei save jis vadindavo Wolfgang Amade (ne Amadeus) arba Wolfgang Gottlieb. Amadeus yra lotyniškas Gottlieb (vok. Dievo meilė) atitikmuo.

Kurioje vietoje žemėje rečiausiai lyja?

Standartinis atsakymas: Atakamos dykumoje

Teisingas atsakymas: Antarktidos Sausuosiuose slėniuose, kuriuose nėra ledo ir sniego, ir kuriuose niekada nelyja dėl specifinių meteorologinių sąlygų. Beje, pasirodo, kad pagal techninį apibrėžimą (mažiau kaip 250 mm kritulių per metus), visas Antarktidos žemynas yra… dykuma.

Kur buvo išrasta giljotina?

Standartinis atsakymas: Prancūzijoje.

Teisingas atsakymas: Halifakse, Jorkšyre, kur šis parankus įtaisas buvo naudojamas galvoms nuo kūnų atskirti jau 1286 metais.

KAIP SENOVĖS ROMĖNAI NULEMDAVO GLADIATORIŲ MIRTĮ?

Standartinis atsakymas: Nuleisdami nykštį žemyn

Teisingas atsakymas: Pakeldami nykštį aukštyn

Ši klaidingo meme atsiradimo istorija verta platesnio komentaro. Pasirodo, neteisingo įsitikinimo pradininkas yra 19 amžiaus prancūzų tapytojas Jean-Léon Gérôme, nutapęs paveikslą Pollice Verso, vaizduojantį gladiatorių kovos scenos baigtį ir minią, nykščiais žemyn pasmerkiančią pralaimėjusį mirčiai:

Istorikų teigimu, nykštys simbolizuoja ginklą. Kuomet nykštys laikomas sugniaužto kumščio viduje, ginklas nenaudojamas, išsaugant pralaimėjusio gyvybę (lot. pollice compresso favor iudicabatur – palankumas nusprendžiamas nykštį laikant viduje). Nulemiant mirtį, nykštys ištiesiamas – tarytum iš makštų ištraukiant kardą. Gérôme klaidingai interpretavo lotynišką frazę pollice verso – reiškiančią „paverstas nykštys“, manydamas, kad ji reiškia „paverstas žemyn“, nors tikroji jos reikšmė turėtų būti „iškeltas aukštyn“. Minėtas paveikslas, matyt, buvo pakankamai paveikus ir įkvėpė tiek sekėjų, kad nūdienos masinės kultūros simboliuose gladiatoriaus mirtis tvirtai susijusi su nuleistu nykščiu. Beje, epinis 2000 metų „Gladiatorius“ su Russell Crowe mirties gestą taipogi vaizduoja klaidingai – nors režisierius Ridley Scott buvo informuotas apie minėtą netikslumą filmo kūrimo metu, atsisakė jį pakeisti, idant „neklaidintų auditorijos“. Kitaip tariant, kam gadinti įspūdį ir kelti sumaištį dėl tokios „smulkmenos“.

Norintiems pamankštinti smegenis siūlau paspekuliuoti, kaip iškelto nykščio meme paplitimas yra susijęs su minėto gesto simbolika Vakarų kultūroje. Turėtų būti įdomi tema istorikui/sociologui.

Kas buvo pirmasis gyvūnas kosmose?

Standartinis atsakymas: šuo – Laika (nors vikipedija patikslina, kad pirmieji buvo Dezik ir Tsygan).

Teisingas atsakymas: vaisinė muselė (drozofila), kurią amerikiečiai išsiuntė pasižvalgyti beorėn erdvėn 1946 metais.

Koks gyvūnas ilgiausias žemėje?

Standartinis atsakymas: mėlynasis banginis.

Teisingas atsakymas: kirmėlė, anglišku pavadinimu bootlace worm, kurios ilgis gali siekti iki 60 metrų. Beje, bangininio kaspinuočio ilgis gali siekti 37 metrus, tiek pat, kaip ir medūzos, pavadimu „Liūto karčiai“, čiuptuvai.

Robert Krulwhich pateikia kiek pasenusią 1931 metų iliustraciją šia tema (tiesa, medūzos nesimato, o kirmėlė ne ta):

Kiek išminčių (KARALIŲ) aplankė kūdikėlį Jėzų?

Standartinis atsakymas: trys.

Teisingas atsakymas: nuo dviejų iki dvidešimties – pasirodo, šventraštis mini, kad dovanų buvo trys, o kiek iš tiesų buvo dovanų teikėjų, nėra nurodyta (galite patikrinti patys).

Knygoje The book of general ignorance taipogi sužinosite…

 • Kokios spalvos buvo senovės Graikijos dangus?
 • Kas labiau tikėtina – mirti nuo asteroido ar žaibo?
 • Kuo kvepia mėnulio gruntas?
 • Kiek kalinių buvo išlaisvinta Bastilijos šturmo metu?
 • Kokį didžiausią daiktą gali praryti mėlynasis banginis?
 • Kodėl chameleonai keičią spalvą?
 • Kas sugalvojo tikka masala?

Beje, knygoje minima ir Lietuva, liūdnojo savižudybių skaičiaus rekordo savininkė.

Pastabos ir komentarai

 • Apie faktus ir istoriją. Progresuojant pasaulio pažinimui, daugelis šiuolaikinio mokslo ir istorijos faktų bus išmesti į šiukšlyną, tad avansu priimu visas pastabas ir komentarus dėl pateiktų faktų (ne)teisingumo;
 • Apie Robertą Petrauską. Šis įrašas jokiu būdu nemenkina Roberto Petrausko rašytojo, sporto komentatoriaus ir renginių vedėjo talentų. Jo opusas „Trečiojo Reicho triumfas“ vertas dėmesio ir pinigų – pats pirkau ir skaičiau. Be to, jis nėra antžmogis, o „savas bičas“.

Vienas atsakymas į Septyni klausimai, atsakymų į kuriuos geriau nežinoti žaidžiant Protų mūšius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>